Autor Wątek: Puppy wysyła wiadomości SMS - telefon na kabelku USB, wzgl. BT  (Przeczytany 5345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Puppy wysyła wiadomości SMS - telefon na kabelku USB, wzgl. BT
« dnia: Września 20, 2013, 16:32:20 »
Działa aż miło poprzez program gammu w konsoli --> ale wygodnie, bo podorabiałem banalne skrypty, które to ułatwiają.

Krok 1

Instalujemy poniższą paczkę (nie wymaga zależności, wszystko ma już w sobie, tzn. gammu, libbluetooth, libgammu7, moje skrypty oraz mój plik konfiguracyjny gammurc dla Sony Ericssona d750i):

https://yadi.sk/d/JJFHzo2P3FaQRb


Krok 2

Po zainstalowaniu paczki *.pet czas podpiąć telefon kabelkiem (jeśli telefon posiada również kartę pamięci, to Puppy Linux najprawdopodobniej rozpozna i wyświetli ją jako "pędraka" na Pulpicie, ale na tym symbolu NIE KLIKAMY i NIE MONTUJEMY!!!).


Krok 3

W terminalu (= konsoli) wpisujemy komendę

lsusb
U mnie wyskakuje takie coś:




Fajno, Puppy Linux widzi nasz telefon i teraz wszystko powinno już iść "z górki".


Krok 4

Teraz czas sprawdzić, czy gammu widzi nasz telefon:

smstest
W idealnym przypadku pojawi się coś takiego:




W mniej idealnym przypadku, to znaczy kiedy nasz plik konfiguracyjny gammurc w katalogu /etc nie będzie idealnie zgodny z rzeczywistością, też nie powinno być kłopotu, bo gammu go pominie i spróbuje ustawień domyślnych (i w 90% przypadków udaje mu się ładnie znaleźć telefon poprzez skanowanie różnych portów USB czy modułów BT). Jeśli coś będzie jednak nie tak, to należy pokopać na www.wammu.eu/phones i poszukać właściwego typu połączenia dla naszej komoory).


Krok 5

Jeśli telefon był poprawnie rozpoznany (wyświetliła się jego nazwa i dalsze pierdoły diagnostyczne), to można już napisać naszego SMS'a i podać numer odbiorcy.

smsedit
Wyskoczy nam coś takiego:




Wpisujemy tekst (najlepiej do 160 znaków; teoretycznie do 600, ale nie testowałem) --> tekst ten ma się znaleźć w cudzysłowie (tak, jak na obrazku powyżej), a następnie numer telefonu w układzie +48XXXXXXXXX (oczywiście na początku nie musi być +48..., bo przecież możemy wysyłać również do odbiorcy w innym państwie).

Na koniec zapisujemy (!!!) zmiany --> klikamy na symbolu dyskietki.


Krok 6

Teraz wysyłamy SMS'a:

smssend
Powinno pojawić się coś takiego:





Po kilku sekundach odbiorca dostaje wiadomość tekstową SMS (bez polskich znaków, bo gammu w domyślnym układzie sam zamienia polskie krzaczki na bazę łacińską, np. ą = a, ź = z itd.)

GOTOWE!

Miłego użytkowania. Powinno śmigać na większości szczeniaków (nawet tych starszych). Testowane na dziewiczych instalacjach Puppy Linux Precise 5.6.1 oraz Puppy Linux Precise 5.7.1.

====================

niniejszy post jako plik PDF: https://yadi.sk/i/EccxUA8T3FaRhW
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2017, 08:23:34 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)