Autor Wątek: Eagle (Lite) i Kicad - profesjonalne schematy elektroniczne i płytki PCB  (Przeczytany 6846 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Jakiś czas temu rozpisywałem się na temat XCircuita, który umożliwiał rysowanie raczej bardzo prostych schematów elektronicznych. Dziś chciałbym przedstawić dwa kombajny do (pół)profesjonalnych zastosowań.

Eagle - legendarny program do rysowania schematów i półautomatycznego tworzenia płytek drukowanych wraz autorouterem (= samoczynnym dopasowywaniem ścieżek dla PCB). W Polsce i w Europie to niewątpliwie numer 1. Program dostępny jest w wersji Lite (darmowej do zastosowań niekomercyjnych/edukacyjnych z ograniczeniem wielkości tworzonych płytek drukowanych do 8 x 10 cm oraz dwóch warstw ścieżek w laminacie) oraz płatnej bez ograniczeń. Moim zdaniem program rysuje dość szkaradne schematy, jest średnio intuicyjny, ale za to naprawdę porządnie półautomatycznie projektuje płytki drukowane oraz ma fabrycznie wbudowane biblioteki/bazy danych tysięcy nowoczesnych elementów (z mikrokontrolerami włącznie).

Program można pobrać ze strony producenta lub skorzystać z mojego wyrobu paczki *.pet:

https://yadi.sk/d/OzpfkaR9dbgWM

md5: cf7e776b1319371a6b692b72001f6b34

(alternatywnie można też skorzystać z oryginalnego instalatora producenta --> plik należy uczynić wykonywalnym i odpalić najlepiej w konsoli: https://yadi.sk/d/FKXwiCAXdbgkM/ --> md5: 721407ee4011d629c843c4c90d2a5082)

Po zainstalowaniu starterek pojawi się w menu Grafika --> kto zechce, może sobie wleźć do /opt/eagle-6.5.0/bin/ i przeciągnąć LEWYM klawiszem myszy na Pulpit plik o nazwie eagle oraz podpiąć mu fabryczną ikonkę /opt/eagle-6.5.0/bin/eagleicon50.png. Osoby, które zainstalują program z oryginalnej dystrybucji producenta, mogą również skorzystać z powyższych porad (zwłaszcza, że instalator producenta nie tworzy wpisu w menu startowym).

Podczas pierwszego uruchomienia program zapyta nas o tym licencji --> wybieramy Freeware.














Wszystkie pliki z powyższego projektu sondy stanów logicznych (łącznie ze źródłowymi i pozytywami):

https://yadi.sk/d/cAn3J44d3FjMb9

Aha, płyteczka jest mniejsza nawet trochę od pudełka zapałek: 36.5 x 27.17 mm. W powyższej paczuszce można znaleźć również plik *.pdf, który po wydrukowaniu odda rzeczywistą wielkość. Taką płytkę trudniej wykonać (najlepiej termotransferem lub fotochemicznie), ale zawsze można powiększyć jej wymiary o jakieś 50-70% (elementy i tak powinny wleźć --> w razie czego można przed wytrawieniem powiększyć, czyli domalować pisakiem/korektorem pady od potencjometrów P1 i P2, ustalających progi zapalania się diodek LED). Kto ambitniejszy może to sobie przerobić na SMD (i zmniejszyć do rozmiarów paznokcia).

---------------------------------

Drugim programem o podobnej funkcjonalności jest Kicad - darmowy, otwartoźródłowy, z możliwością dodania ogromnej ilości dodatkowych bibliotek tworzonych przez dość dużą społeczność, no i przede wszystkim nie mający żadnych ograniczeń, jednak znacznie trudniejszy w obsłudze i powodujący, że tworzenie w nim schematów (a zwłaszcza płytek) jest wielokrotnie bardziej czasochłonne niż w Eagle.

Aplikację zainstalujemy z repozytorium ubuntowego (wraz z wykrytymi zależnościami; przetestowałem pod Puppy Linux Precise 6.5.1). Alternatywnie udostępniam archiwum z programem oraz (mam nadzieję) wszystkimi zależnościami:


https://yadi.sk/d/WUSfGpJgdbgx3


Gdyby były jakeś problemy z instalacją z repo lub z mojego mirrora, to zawsze można jeszcze sięgnąć po paczuszkę *.pet, która ukazała się swego czasu na forum Murga (ciutkę starsza wersja programu):


https://yadi.sk/d/Z7FJMq2pdbh8k


A tak oto to wygląda i takie ma możliwości:









Płytki do tego układu nie robiłem, bo szlag mnie trafiał w związku z koniecznością ręcznego przyporządkowywania obudów do elementów (właściwie to zaleta, ale Eagle robi to samoczynnie, choć oczywiście z większym ryzykiem dobrania niewłaściwej obudowy).

Pliki źródłowe do powyższego projektu włącznika/wyłącznika sterowanego klaskaniem:

https://yadi.sk/d/AbyGW0Ey3FjMeP


I na koniec jeszcze jedna uwaga: Najłatwiej rysuje się schematy ręcznie (na kartce) lub w programie sPlan (działa w Wine; program płatny za 49 euro, ale jest demo) wzgl. w innym windzianym (także w Wine) o nazwie Diptrace (jest nieco okrojona wersja bezpłatna --> obsługuje schematy do 300 pinów; potrafi tworzyć PCB); płytki można natomiast robić także ręcznie malując ścieżki na laminacie i trawiąc wzgl. "na chama" je od razu wydrapując jakimś rylcem itp. (i te ręczne metody są najszybsze, choć oczywiście mniej estetyczne).

Poniżej dwa czaderskie filmiki prezentujące taką ręczną malowaną metodę (z zaj*** muzyczką):


http://www.youtube.com/v/jzEvO73QZ5I

http://www.youtube.com/v/u6LFoDjQTDw


A tutaj przykład wydrapywania:

http://katalogi.pl/199939-jak-robi%C4%99-radio.html


========================

niniejszy post/wątek jako plik PDF: https://yadi.sk/i/4Cf1DL813FjMxP
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2017, 00:40:00 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: Eagle (Lite) i Kicad - profesjonalne schematy elektroniczne i płytki PCB
« Odpowiedź #1 dnia: Września 03, 2014, 15:23:28 »
Najnowsza wersja Eagle (7.1.0), paczuszka *.pet (48 MB). Po zainstalowaniu zajmie na dysku 218 MB, dlatego sugeruję odinstalować starsze wersje (oczywiście po zarchiwizowaniu ewentualnych projektów własnych i dodatkowych bibliotek elementów --> to wszystko jest w katalogu /opt/eagle-*.*.*, gdzie *.*.* oznacza numer wersji).

Starter (jak w poprzedniej wersji) w podmenu "Grafika". Po zainstalowaniu niniejszej wersji starter ten będzie oczywiście odpalał 7.1.0 (jeśli z jakichś powodów zostawiłeś sobie poprzednią wersję, to ten starterek jej nie uruchomi --> trzeba to robić ręcznie z odpowiedniego katalogu, np. z /opt/eagle-6.5.0 jednolewoklikając na pliku "eagle").

https://yadi.sk/d/jk8Bm1sUawMD3

mirror: na chomiku rowdy w podkatalogu Linux Puppy PRECISE 5.6.1+
(paczuszka ma poniżej 50 MB, więc darmowym tygodniowym transferem idzie to "obrobić")

md5: cc84b8edabb6386c26e446bf8a3fd557
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2014, 19:08:30 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)