Autor Wątek: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy  (Przeczytany 105659 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #90 dnia: Maja 07, 2013, 16:20:49 »
Witam.
Może mimo wszystko warto zastanowić się nad napisaniem raportu do Micka Amadio razem z propozycjami zmian na poziomie Slacko? Istnieje możliwość że on nie poprawia tych rzeczy gdyż właśnie nie czuje potrzeby, nikt mu nie raportuje. Co do nieoficjalnego langpacka ingerującego w system to mam mieszane uczucia, to już lepiej chyba zastosować wszystkie zmiany w samym systemie i zrobić Slacko5.5pl jako instalkę, ale wówczas również należałoby poprosić o opinię Micka Amadio.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #91 dnia: Maja 07, 2013, 21:10:30 »
Myślę że po prostu nie czyta wszystkiego na forum murgi w przeciwieństwie do Barrego Kaulera. Większość problemów jest tam opisana. Stąd dystrybucje Barrego są lepiej przystosowane do lokalizacji. W slacko jakby to nie było aż tak ważne, jakby korzystał on przy okazji, a szkoda.
Też nie chciałbym zbytnio ingerować w system, czy tworzyć kolejnej dystrybucji. Lepiej żeby to było odbywało się w samym puppy, zwłaszcza że są jeszcze inne wersje językowe. Generalnie jak napisał Barry langpack powinien być uniwersalny i chodzić w każdym puppy. Myślę że to właściwy kierunek. Sam miałem już mieszane uczucia zmieniając "z ręki" opis pulpitu w slacko, choć w sumie nie bardzo można było to inaczej spolonizować.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #92 dnia: Maja 08, 2013, 12:25:54 »
@robwoj44 & @witek_w11
Witam.
Wnioski po lekturze dwóch ostatnich postów, a właściwie pytania - czyżby sytuacja patowa ? czy nic się nie da zrobić ? czy w związku z wątpliwościami natury formalnej nie będzie kontynuacji i rozwoju langacków PL (oficjalne, nieoficjalne - to raczej bez znaczenia dla polskiego usera) ?.
Rozumiem, że bardzo dużo "zamieszania" wprowadziło Slacko 5.5 (każda "rewolucja" wprowadza zamieszanie  :) ).
Jednak po licznych testach różnych Puppy, i stwierdzeniu, że Slacko 5.5 PAE zasługuje na szczególne zainteresowanie, gdyż pracuje najbardziej stabilnie i szybko (na różnych platformach, 32 i 64 bit, no i ma kernel PAE), w porównaniu do innych i może warto byłoby pomyśleć o Slacko 5.5 PAE - PL
Czy jest to realne ?
Po lekturze i wypowiedziach na forum http://murga-linux.com/ sądze, że Mick Amadio i Barry Kauler, poza poparciem pomysłu, nie wniosą innych uwag. Wszak będzie to wersja już ulokowana w PL, a wszystkie ich dotychczasowe zastrzerzenia dotyczyły wersji international, do współpracy z tworzonymi langpackami.

Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #93 dnia: Maja 08, 2013, 14:20:52 »
Nie chodzi o kontynuację, gdyż póki co wciąż uzupełniam to co jeszcze można. W tej chwili doszedłem do 200 plików tłumaczeń. 
Chodzi raczej o to że na pewne rzeczy trzeba będzie po prostu poczekać, a które powinny być zmienione na poziomie samego slacko - np pliki wykonywalne mtpaint, mhwaveedit, lokalizacja skryptów, które są już zlokalizowane. Już w tej chwili doszły tłumaczenia skryptów, które dopiero pojawią się w kolejnej wersji puppy w formie zlokalizowanej, a są już dostępne w narzędziu woof.
Co do samego slacko PL, to myślę że nie ma sensu, bo na czym to miałoby polegać, kilku zmianach, które mam nadzieję pojawią się w następnej wersji? Myślę że lepiej spokojnie poczekać, zwłaszcza że w międzyczasie powinny dojść lokalizacje pozostałych skryptów.


Offline robwoj44

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #94 dnia: Maja 14, 2013, 12:34:18 »
Nowy langpack do testów:
http://ubuntuone.com/2Q654dNOoL4vcFJ5w7g52i
Plik i18n zawierający umiędzynarodowione skrypty (psync, sfsconvert, PupControl, Pudd, pwsget, fontwizard, pdvdrsab i inne) plus mtpaint i mhwaveedit, które w slacko nie są umiędzynarodowione:
http://ubuntuone.com/2cwNked3VoMLWyh1m5vTPa

Żeby zadziałał seamonkey w racy/wary, a firefox w slacko po polsku trzeba:
1. Wejść w Tools/Add-on wybrać zainstalowanie języka polskiego (jeśli jeszcze nie włączony).
2. Potem w Edit/Preferences/Appearance/User Interface Language wybrać język polski.
3. W firefoxie w about:config ustawić zmienną general.useragent.locale na pl-PL.

Wydaje się że obecnie każde puppy jest spolonizowane w ponad 95%:-)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2013, 14:01:53 wysłana przez robwoj44 »

Offline Mr_Sparrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #95 dnia: Września 17, 2013, 21:45:29 »
W przypadku wary 5.5 wypisuje mi że pakiet 2.12.1 jest wyłączony, gdyż jest niekompatybilny z wersja 2.6.1 przeglądarki. Nowa wersja z kolei nie jest skompilowana pod wary (jak wynika z opisu w menedzerze pakietów - przy próbie instalacji zgłasza rak bibliotek, podobnie jak firefox 4).

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #96 dnia: Września 17, 2013, 22:39:06 »
W Precise 5.6.1 wraz z SeaMonkey 2.17.1 jest podobny problem.

Może to coś ewentualnie pomoże: 

http://chomikuj.pl/rowdy/LINUX+PUPPY+PRECISE+5.6.1/speller-pl-seamonkey,2947527785.zip

(w opisie masz podane, co masz zrobić; tym samym sposobem możesz ręcznie dołożyć polski speller także do Firefoxa czy Thunderbirda)

Nie napisałeś, czy chodzi tylko o o polonizację interfejsu przeglądarki czy tylko o speller, bo ta moja ściąga odnosi się niestety tylko do spellera (jeśli fabryczny jest niezgodny z wersją, a innego nie mamy), a o poradzeniu sobie niekompatybilnością wersji paczki polonizującej interfejs przeglądarki to niestety nie mam chyba większego pojęcia.
« Ostatnia zmiana: Września 17, 2013, 22:43:26 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Mr_Sparrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #97 dnia: Września 17, 2013, 22:52:52 »
Niestety, chodzi właśnie o interfejs. Słownik działa. Mnie tam nie przeszkadza, ale chciałem zaproponować sąsiadom...

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #98 dnia: Września 17, 2013, 22:59:16 »
Tu masz pliki poloniazacyjne do SeaMonkey 2.6.1:

https://yadi.sk/d/LuqsGPdOdh6wp

1. pobierz

2. rozpakuj

3. folder "pl" (razem z wewnętrzną zawartością) wrzuć do

/root/.mozilla/seamonkey/3o1ptd5r.default/chrome/pl/locale/

zielony fragment na każdym kompie jest innym numerem

folder .mozilla w /root jest folderem ukrytym (aby go zobaczyć, musisz odsłonić ukryte pliki "oczkiem" w Roxie)

Potem powinieneś jeszcze w opcjach SM wybrać polski język interfejsu i uruchomić ponownie przeglądarkę.

Gwarancji nie daję, ale szanse są spore.

Być może będziesz musiał ręcznie utworzyć w ...chrome folder pl, a w nim podfolder locale i dopiero do foldera locale wrzucisz rozpakowany folder pl. Jeśli nie zadziała to mogę podesłać jeszcze pliki definiujące. Może wtedy zaskoczy.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2014, 16:37:12 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Mr_Sparrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #99 dnia: Września 17, 2013, 23:06:12 »
Właśnie, przeładowałem się na swojego Slacko i stwierdziłem (czego nie pamiętałem) że w Operze tez nie mam polskiego interfejsu ;) Ok. Dzięki. Spróbuje opisanego przez ciebie sposobu.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #100 dnia: Września 17, 2013, 23:08:15 »
... dopisałem jeszcze kilka linijek, może to ułatwi.
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #101 dnia: Września 17, 2013, 23:27:15 »
pliki definiujące:

https://yadi.sk/d/HplFsxJJdh72L

https://yadi.sk/d/SkHbDOKsdh75D

wrzucasz obok chrome (do tego samego foldera, w którym jest chrome), ale nie do wnętrza foldera chrome --> u mnie to jest /root/.mozilla/seamonkey/3o1ptd5r.default/ --> wrzucasz właśnie do 3o1ptd5r.default

zielone --> każdy komp ma inaczej
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2014, 16:36:26 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #102 dnia: Września 17, 2013, 23:34:01 »
Aha, w Operze język wybierzesz w opcjach (o ile masz prawdziwą starszą Operę, a nie to nowe coś bazujące na silniku Google Chrome).
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #103 dnia: Września 18, 2013, 00:19:53 »
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/seamonkey/releases/2.6.1/langpack/seamonkey-2.6.1.pl.langpack.xpi
Pobierasz i instalujesz poprzez Seamonkey2.6.1. Teraz wykonujesz w Seamonkey 3 operacje.
1.Edit > Preferences > Languages
dodajesz polski i podbijasz do góry. Przeładowujesz kodowanie na Unicode utf-8.
2.Tools > Add-ons włączasz polski langpack.
3.W linijce gdzie wpisujesz strony dajesz polecenie: about:config (bez spacji). potwierdzasz że będziesz ostrożny i szukasz opcji 'general useragent locale', ręcznie zamieniasz to co tam jest na pl-PL. Wyłączasz Seamonkey i uruchamiasz ponownie. Gdyby dalej nie było po polsku wchodzisz w 'View' i szukasz kodowania żeby sprawdzić czy jest zaznaczone utf-8.
.
Jest oczywiście brutalniejsza metoda. Możesz ściągnąć i rozpakować polskie Seamonkey2.6.1.
http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/seamonkey/releases/2.6.1/linux-i686/pl/seamonkey-2.6.1.tar.bz2
I teraz wchodzisz w /usr/lib/seamonkey2.6.1 i wywalasz wszystko co tam jest, następnie kopiujesz zawartość noworozpakowanego pakietu i już możesz odpalić Seamonkey po polsku.
.
Ale ale, czy na pewno użyłeś najnowszego langpacka? Przecież najnowszy zawiera właśnie spolszczenie Seamonkey2.6.1, więc nie powinno być żadnych problemów ze zgodnością. Może użyłeś któregoś ze starszych langpacków?

Offline Mr_Sparrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Polski pakiet językowy dla Racy, Wary, Puppy
« Odpowiedź #104 dnia: Września 18, 2013, 00:32:53 »
Pakiet z linka przesłanego przez witka to jest to czego było trzeba. Wczesniej jak wspomniałem w okienku dodatków wypisywało mi, że Polski 2.12.1 jest nieodpowiedni i został wyłączony, a pakietu dla 2.6.1 nie udało mi się wyszukać. Stad te kombinacje (mimo, że nie były skuteczne Asgard podtrzymał mój zapał do dokończenia dzięki czemu dotrwałem do witkowej podpowiedzi - dzięki :) ).
Wystarczyło kliknąć "instaluj", wybrać "polski" na liście języków interfejsu (był już na górze) i zrestartować przeglądarkę.
PS. rzeczywiście, użyłem wcześniej marcowego langpacka.
« Ostatnia zmiana: Października 06, 2013, 17:14:07 wysłana przez Mr_Sparrow »