Autor Wątek: Stary komputer i jego ponowne wykorzystanie  (Przeczytany 3508 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rogue

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Stary komputer i jego ponowne wykorzystanie
« dnia: Października 03, 2016, 21:14:06 »
Witam społeczność forum!
Jestem nowym użytkownikiem i ponieważ jest to mój pierwszy post to chciałbym się z wami przywitać. Mówiąc wprost jestem osobą która nie zna się na oprogramowaniu z rodziny Linux i dla większości z was zapewne moje pytanie wydadzą się naiwne. Jednak chyba czas przejść do istoty problemu jaki mnie tu sprowadza:
Jestem posiadaczem komputera z 2001 roku o następującej specyfikacji technicznej:

Procesor 800 megaherców
512mb RAM
dysk twardy 20 GB
karta graficzna Riva tnt2 64mb
napęd optyczny CD rom x52.

Nie chcę pozbywać się starego komputera, a wolałbym nie trzymać go tylko jako  swego rodzaju zabytek i pamiątkę. Chciałbym, aby pełnił rolę punktu dostępu do Internetu czasem otworzył jakiś multimedia i żebym mógł na nim pisać artykuły naukowe. Biorąc to wszystko pod uwagę czy ta konkretna dystrybucja spełni wyżej postawione wymagania z mojej strony i oczywiście czy będzie dobra dla osoby która chce poznać Linuxa jako system operacyjny?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Stary komputer i jego ponowne wykorzystanie
« Odpowiedź #1 dnia: Października 03, 2016, 21:45:41 »
Witam!
Na tym forum zajmujemy się systemem Puppy. Wyróżniają go dwie cechy. Po pierwsze jest to minidystrybucja (minisystem) co ma swoje dobre i złe strony: można go instalować na starszym sprzęcie bo jest lekki ale doinstalowywanie większej ilości oprogramowania może się wiązać z uciążliwościami. Coś za coś. Po drugie jest to system portatywny czyli już przygotowany do pracy z nośników innych niż wewnętrzne hdd/ssd. W Twoim przypadku chodzi o trzy rzeczy: połączenie z netem, uruchomienie przeglądarki, uruchomienie multimediów. Ze wszystkimi tymi zadaniami system Puppy radzi sobie od razu po zainstalowaniu gdyż w samym instalatorze posiada odpowiednie komponenty.
.
Biorąc pod uwagę platformę sprzętową Proponuję wersję Precise Retro:
http://distro.ibiblio.org/quirky/precise-5.7.1/precise-5.7.1-retro.isoJest to system sprzed kilku lat specjalnie zrobiony na starsze kompy, w dalszym ciągu można go śmiało używać. Od niego warto na takim sprzęcie rozpocząć dopasowywanie odpowiedniej wersji Puppiego. Natomiast czy Puppy jest dobry do nauczenia się Linuksa? Puppy jak już wspomniałem jest trochę nietypowy w porównaniu z ciężkimi Linuksami ale na początek warto żeby sprawnie i bezboleśnie korzystać ze starego kompa natomiast duże systemy pewnie w ogóle się na nim nie dadzą używać.

Offline Rogue

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Stary komputer i jego ponowne wykorzystanie
« Odpowiedź #2 dnia: Października 03, 2016, 23:30:52 »
Dziękuje uprzejmie za szybką i bardzo precyzyjną odpowiedz. Jak jest z edytorem tekstu czy posiada jakiś konkretny na którym można pracować jak na np. Open Office? 
« Ostatnia zmiana: Października 03, 2016, 23:33:27 wysłana przez Rogue »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Stary komputer i jego ponowne wykorzystanie
« Odpowiedź #3 dnia: Października 04, 2016, 00:00:27 »
Na pokładzie już znajduje się Abiword. Jeżeli chodzi o Libreoffice lub Openoffice mozna je doinstalować. Oprócz tego edytory programistyczne: Geany, Leafpad, MP, E3.


Offline Rogue

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Stary komputer i jego ponowne wykorzystanie
« Odpowiedź #4 dnia: Października 07, 2016, 15:35:40 »
Dziękuję jeszcze raz uprzejmie za odpowiedz i przepraszam, że  ja tak późno odpisuję po prostu nie miałem czasu ostatnio.