Autor Wątek: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie  (Przeczytany 6855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dasio24

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
    • Email
Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« dnia: Października 14, 2015, 21:45:39 »
Witam, pierwszy raz mam do czynienia z linuxem, szukałem w necie ale nie znalazłem wyjaśnienia problemu. Proszę o pomoc , bo już szósty raz instaluję i nie umiem. Moje pytanie brzmi: Co zrobić w sytuacji awaryjnej, kiedy wykrzaczy się środowisko graficzne X i nie chce się uruchomić(linia komend tylko). Instalowałem tylko nowe pakiety. Nie wiem co zrobić w sytuacji, kiedy brakuje pakietów lub wersja jest niepoprawna, bądz przerwała się instalacja pakietów np. brak prądu reset itd. Nie mogę uruchomić przez xwin lub xwin jwm. Tak samo co zrobić kiedy wykrzaczy się x-server i nie można nic odpalić. ani xorgwizard ani przez xwin. Dzięki za wszelką pomoc. :)

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #1 dnia: Października 15, 2015, 00:01:04 »
Witam.
Sprecyzuj problem, który konkretnie system instalujesz ewentualnie zalinkuj skąd pobrałeś, następnie w jaki sposób instalujesz. Najczęściej gdy wywala nową instalkę mamy do czynienia z błędami podczas pobierania systemu lub wypalania na nośnik, należy sprawdzić sumy kontrolne oraz wypalić jeszcze raz. Czasami się zdarza że mamy do czynienia z kolizją programowo-sprzętową wówczas najlepiej wybrać inny pokrewny system.

Offline Dasio24

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #2 dnia: Października 15, 2015, 09:31:57 »
System to Quirky linux 7.2 jądro 4.1.7 , Xorg . Jest to edycja live cd .Z Pendrive instaluje się prawidłowo i nawet trwała instalacja na penie działa dobrze. Mój problem polega na tym, że nie wiem , co mam wpisać w linii komend w przypadku gdy występują błędy instalacji pakietów np. brak plików współdzielonych lub uszkodzony x-server.Wówczas środowisko X nie chce się wogóle uruchomić. Kernel i sterowniki ładują się prawidłowo. Wykrywa mysz i klawiaturę itd.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #3 dnia: Października 24, 2015, 04:29:59 »
No ale mam refleks. Podobno niektórzy ludzie starzeją się pięknie, na pewno nie ja.
Dostrzegam kilka potencjalnych możliwości.
1.Być może źle się ściągnęła instalka, sprawdź sumy kontrolne:
http://distro.ibiblio.org/quirky/quirky6/amd64/releases/april-7.2/md5sums.txt2.Jak uruchamia w konsoli spróbuj wymusić konfigurację x-sów poleceniem:
xorgwizard3.Paradoksalnie systemy Quirky nie były pierwotnie przeznaczone do postaci iso, instalacja przebiegała z użyciem pliku usfs.xz przy pomocy innego Linuksa. Jeszcze w poprzednim wydaniu Quirkiego pojawiały się ostrzeżenia że wersja iso wciąż ma charakter testowy. Niewykluczone że w dalszym ciągu nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. Spróbuj tego oficjalnego sposobu instalacji, potrzebne będą dwa pliki:
http://distro.ibiblio.org/quirky/quirky6/amd64/releases/april-7.2/april64-7.2.usfs.xzhttp://distro.ibiblio.org/quirky/quirky6/amd64/releases/april-7.2/installquirky.amd64oraz jakiś Linux 64bit, więcej info tutaj:
http://distro.ibiblio.org/quirky/quirky6/amd64/releases/april-7.2/install-quirky.htm


Offline Dasio24

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #4 dnia: Października 24, 2015, 06:16:56 »
 Instalacja samego linuxa przebiega prawidłowo :) Tworzy się wersja live, którą można zainstalować właśnie z pobieranego osobno pliku .xz . I wszystko jest ok. Po instalacji wszystko śmiga. Problem z instalacją z repozytoriów. Kiedy nie wybiorę niechcący opcji "instaluj wszystko" to brakuje wtedy plików, które z kolei "psują system" po restarcie. I działa tylko okno konsoli. Polecenia xorgwizard, xwin jwm itd. nic nie dają. Przeczytałem gdzieś, że trzeba skasować jakieś katalogi temp czy też pliki, ale nie wiem jak to zrobić w tym distro. Rozwiązanie musi być zapewne jakieś banalne, bo system z  tego powodu( brak wszystkich plików z repozytorium doinstalowanych programów lub sterowników) wysypuje się dość często, jeśli się nie uważa i kliknie na opcję "instaluj tylko to "(czy jakoś tak). Np. Niekompletna bądz niewłaściwa instalacja sterów do Radeona(Open source) też powoduje problem, że po restarcie odpala się tylko konsola, a nie środowisko graficzne. Dochodzi do momentu, kiedy ładuje pliki konfiguracyjne xorg.conf i ixinit.rc i wychodzi do konsoli...

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #5 dnia: Października 25, 2015, 08:27:54 »
Dopadłem jakiegoś C2D bo na moim Pentium4 systemy 64bit nie chcą hulać.
1.
 Instalacja samego linuxa przebiega prawidłowo :) Tworzy się wersja live, którą można zainstalować właśnie z pobieranego osobno pliku .xz . I wszystko jest ok.
Trochę mnie to zafrapowało, piszesz oszczędnie więc nie mam pewności jak przebiegał proces instalacji. Czy z pliku usfs.xz postanowiłeś utworzyć iso? Co prawda jest taka opcja w instalatorze (pierwsza od góry) ale w przypadku instalowania full na twardym dysku należy wybrać opcje 'Partition" (czwarta od góry) a po dokonanej instalacji dodać bootloader, na przykład Grub.
2.
  Problem z instalacją z repozytoriów. Kiedy nie wybiorę niechcący opcji "instaluj wszystko" to brakuje wtedy plików, które z kolei "psują system" po restarcie.
Należy wybierać 'instaluj wszystko' tutaj się zgodzę. To nie jest kwestia kasowania zawartości /tmp gdyż samo doinstalowanie aplikacji z repo nie powinno wywalić grafiki.
3.
  Np. Niekompletna bądz niewłaściwa instalacja sterów do Radeona(Open source) też powoduje problem, że po restarcie odpala się tylko konsola, a nie środowisko graficzne.
Nie mam jak sprawdzić na integrze, podaj więcej przykładów po zainstalowaniu których pakietów masz ten niedobry efekt.
.
4.Jest fix którego nazwa sugeruje że może mieć coś wspólnego z repozytorium. Co prawda mało prawdopodobne żeby akurat on naprawiał występujące u Ciebie problemy ale może jednak:
http://distro.ibiblio.org/quirky/quirky6/amd64/releases/april-7.2/fix_ibiblio_spider-20151006.pet.
5.Zainstalowałem Quirky7.2 64bit full na twardym dysku, dodałem wpis do Gruba, zrestartowałem, system uruchomił się prawidłowo, zainstalowałem fix, połączyłem się z netem, wszedłem w repo, doinstalowałem kilka losowo wybranych aplikacji, restart i żadnych problemów. Ten wpis robię właśnie z 7.2. Może być tak że 7.2 cierpi na wiek dziecięcy, być może lepiej będzie poczekać na wersję 7.2.1 czy 7.2.2 a do tego czasu wypróbować poprzednią wersję na przykład 7.0.4:
http://distro.ibiblio.org/quirky/quirky6/amd64/releases/april-7.0.4/

Offline Dasio24

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #6 dnia: Października 25, 2015, 13:31:58 »
Dzięki za odpowiedz.  Ad1. Instaluję system z pliku .iso jako bootowalny na pendrive programem LinuxLive USB Creator-Lili USB Creator(on sam wszystko ustawia, można wybrać persystencję). Jak już mam wer. live to w systemie jest ikonka install, klikam to, wybieram gdzie ma się zainstalować-wybieram ten sam pendrive,bo można i pojawia się okienko do pobrania odpowiedniej wersji. Wybieram pakiet "quirky"7.2 właśnie usfs.xz i się instaluje normalnie bezproblemowo.Bootuje się stricte z pendrive,bez gruba itd.

Ad3. Pakiety które próbowałem zainstalować to sterowniki-archiwa .deb, pkg.tar.xz, tar.gz ( dot. catalyst) jak również mesa,xf86, libgl. Wiem, że jest gotowa instalka .pet, którą znalazłem w repo do radeona, ale chyba jakaś stara wersja.
Ww. sterowniki-pakiety są ze zrodla OpenSource i robiłem wszystko wg. instrukcji na stronie. Jest tam napisane, że oprócz głównych sterów są potrzebne pakiety dodatkowe to je pobrałem(chyba z ibiblio) i doinstalowałem. Poprostu instalowałem przez kliknięcie na poj. pakiecie. W ten sposób 'zepsułem' system...

Ad5. Instalowałem różne wersje quirky -7.1; 7.0.4.1; 7.2 i jedną wary. Na każdym to samo się dzieje.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #7 dnia: Października 25, 2015, 14:21:34 »
Instalowałem różne wersje quirky -7.1; 7.0.4.1; 7.2 i jedną wary. Na każdym to samo się dzieje.
Aaaaaaaa to znaczy że nie problem z konkretnym systemem.

Poprostu instalowałem przez kliknięcie na poj. pakiecie. W ten sposób 'zepsułem' system...
Tak, należy wejść w menedżer pakietów, wpisać nazwę pakietu i zainstalować razem z zależnościami.

Pakiety które próbowałem zainstalować to sterowniki-archiwa .deb, pkg.tar.xz, tar.gz ( dot. catalyst) jak również mesa,xf86, libgl.
Mesa oraz xf86 są już w systemie Quirky7.2. Pojawia się pytanie jaki cel chcesz osiągnąć i od razu zgaduję że próbujesz zainstalować najnowsze wersje Mesy oraz xf86.

Ww. sterowniki-pakiety są ze zrodla OpenSource i robiłem wszystko wg. instrukcji na stronie.
Zalinkuj i powiedz jaką masz kartę.

Offline Dasio24

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #8 dnia: Października 25, 2015, 15:30:22 »
http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Linux%20x86_64
próbowałem i tego: https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI, poległem na KernelModeSettings - nie wiem gdzie to wprowadzić ...I jeszcze na jakiejś stronie miałem instrukcję o tych dodatkowych pakietach do zainstalowania, ale nie mam linku. Karta to Radeon HD6450. A jak instalować np.sterowniki z zewnętrznych archiwów np. .tar.gz? Też jakoś przez menadżer pakietów? Jeśli tak to jak? Oficjalnie mogę instalować przez ten menadżer tylko pakiety z repozytorium np. april, noarch itp. ...
« Ostatnia zmiana: Października 25, 2015, 15:34:00 wysłana przez Dasio24 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #9 dnia: Października 25, 2015, 23:56:58 »
Gdybyś w pierwszym poście napisał że nie możesz zainstalować Catalysta bo wywala grafę w kilku systemach Quirky i Wary od razu wiadomo by było i w żadnym wypadku nie myślałbym nad odpowiedzią dwa tygodnie, co najwyżej tydzień.
.
No więc tar.gz to jest plik skompresowany. Jak na niego klikniesz uruchomi się archiwizer i możesz rozpakować, wówczas masz zawartość i teraz zależy co dostajesz. Często wyskakuje katalog do samodzielnego skompilowania. Należy czytać dołączoną dokumentację, najczęściej szukasz plików 'todo', 'readme', 'install'. oczywiście o wiele łatwiej zainstalować pakiet z repozytorium bo już go ktoś wcześniej skompilował, przetestował, dodał zależności, itp. Dlaczego nie robi się jednakowych instalatorów dla wszystkich systemów? Bo systemy się różnią architekturą, trochę jak budynki z klocków: zrobione z takich samych komponentów ale każdy inny. To jest siła otwartych systemów ale jednocześnie problem dla użytkownika przyzwyczajonego że w systemach komercyjnych zasysa sterownik do grafy, instaluje i wszystko działa. Dlatego dokumentacja z innych systemów którą czytałeś może czasami pomóc ale bywa również zwodnicza. Do tego dochodzi legendarne wsparcie producentów sprzętu chociaż i tak jest sto razy lepiej niż dziesięć lat temu.
.
Należy jeszcze nadmienić że systemy Puppy i Quirky którymi tutaj się zajmujemy to są minidystrybucje. Polega to na tym że mówiąc obrazowo są okrojone w stosunku do ciężkich systemów. Zaletą jest to że są lżejsze i szybsze, wada jest taka że w razie problemów wiele rzeczy należy zrobić samemu.
.
Wracając do Catalysta sterownik ze strony producenta to jest plik wykonywalny który uruchamia się w Quirky7.2 jednakże u mnie przerywa instalację natychmiast po tym jak nie rozpoznaje karty AMD której nie mam w kompie. Ale napiszę jak to powinno mniej więcej wyglądać. Masz już pobrany sterownik ze strony producenta i jest on w spakowany do pliku zip. Klikasz ten plik, uruchamia się archiwizer, zaznaczasz wszystko, rozpakowujesz. Po rozpakowaniu dostajesz plik wykonywalny ale jeszcze nie możesz go uruchomić, dajesz prawoklik na niego, wybierasz 'Właściwości', następnie zaptaszasz na przecięciu 'Właściciel' oraz 'Wykonanie'. I teraz już możesz ten plik uruchomić na przykład przez kliknięcie ale nie tak szybko, jeszcze kwestia zależności. Na stronie Catalysta jest że trzeba albo doinstalować patch do kernela albo doinstalować Linux Header, chociaż niewykluczone że potrzeba będzie obydwu. Uruchom Menadżer Pakietów i poszukaj czegoś w rodzaju linux_headers oraz kernel_src, oczywiście dla kernela 4.1.7. Po zainstalowaniu któregoś z tych pakietów albo obydwu restart system i teraz możemy próbować instalacji Catalysta. Uruchamiamy konsolą.
Jeżeli mamy plik wykonywalny o nazwie 'plik' to w konsoli uruchamiamy go poleceniem:
./plikDlaczego użyjemy konsoli zamiast po prostu kliknąć? Bo jak coś pójdzie nie tak, na przykład zabraknie jeszcze jakichś zależności wówczas konsola pokaże komunikat. Zapoznasz się z treścią i już wiesz co jeszcze trzeba spełnić żeby sterownik się zainstalował, a jak nie dasz rady to wkleisz na forum. Prawda że łatwizna i bułeczka z masłem?

Offline Dasio24

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Puppy Linux -podstawy linuxa newbie
« Odpowiedź #10 dnia: Października 26, 2015, 09:36:24 »
Oki. Dzięki. Popróbuję. Jak coś, będę pytał dalej.