Autor Wątek: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan  (Przeczytany 10148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« dnia: Maja 19, 2015, 21:57:04 »
Witam, jestem początkującym użytkownikiem linuxa i mam parę problemów.
Mój sprzęt to Acer Aspire 3692WLMI.
Pracuje na Slacko Puppy 5.7.0

1.Nie moge zainstalować sterowników do karty sieciowej, klikam na plik inf w oknie instalacji sterownika wifi i nic się nie dzieje, żaden błąd , żaden komunikat.
2. Za każdym razem gdy klikam Shut Down próbując wyłączyć odpala mi czarny ekran z konsolą z napisem Slacko Puppy is now shutting down...  ekran ten nie znika dopóki nie wyciągne baterii w lapku.
3. Głównym powodem instalacji linuxa jest skype, laptop na żadnym windowsie nawet wersji Thin Pc nie umie płynnie przeprowadzić rozmowy, próbowałem też androida lecz również ma problem z kartą sieciową a nie umiem tam zainstalować sterowników. Czy ide dobrym tropem wybierając tą dystrybucje do skype?

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 20, 2015, 01:49:44 »
Hej.
Szybko wybrałeś Linuksa bo sądząc z wpisu na Pclab jeszcze wczoraj nie byłeś zdecydowany.

Jeżeli chodzi o ten problem z wyłączeniem systemu weź przyjrzyj się swojej instalce i zwróć uwagę czy na pewno pobrałeś wersję noPAE gdyż wersja PAE może na Twoim sprzęcie robić takie numery. Druga rzecz przypominam o sprawdzaniu sum kontrolnych.
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-slacko-5.7/
Jeżeli wszystko się zgadza wówczas zrób format i ponownie zainstaluj system. Jeżeli problem ponownie będzie się pojawiać wówczas chyba lepiej będzie zastosować starszą wersję Puppiego czyli Precise.
.
Jeżeli chodzi o wifi w Twoim lapku jest albo Intel (to dobrze) albo Broadcom (to już gorzej), wydaj w konsoli polecenie:
lspcinastępnie z wygenerowanego raportu domyśl się czy Intel czy Broadcom ewentualnie wklej tutaj. Wejdź również w:
Menu > System > Hardinfo
nastąpnie kliknij po lewej 'Urządzenia PCI' żeby po prawej odnaleźć 'wifi controller'.
.
Natomiast ze Skype to żaden problem, tutaj masz Skype dla Slacko:
http://smokey01.com/OscarTalks/skype-4.3.0.37-apulse-slacko14.0.pet
Ale jak mówiłem ważniejsza jest kwestia wspólpracy systemu z Twoim lapkiem.
.
Tak, idziesz dobrą drogą jeżeli chodzi o wybór systemu gdyż Puppy to minidystrybucja. Dobrze się sprawuje przy slabszych zasobach sprzętowych oraz w ograniczonych zastosowaniach, na przykład tylko dla Skype.
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2015, 02:10:03 wysłana przez witek_w11 »

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 20, 2015, 15:38:12 »
Hej , dzięki za odpowiedź
Wersja mojego systemu to pae, a karta sieciowa Broadcom.
Instaluje zaraz wersje no pae. I mam nadzieje że znajdziemy sposób żeby to wifi działało.

Edit:
To samo z wyłączaniem na no pae.
Instaluje to co mi podesłałeś na pclabie
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2015, 16:11:42 wysłana przez pietrzakacper »

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 20, 2015, 21:26:20 »
Zainstalowalem Precise i dziala, nawet zadnych sterow nie instalowalem zeby internet smigal ale:
1.Skype nie widzi mojej kamerki
2.Jak sprawic by system odpalal sie z gruba a nie z pena
3.Jak wlaczyc polskie znaki ?
4.Niekoniecznie potrzebuje spolszczenia ale jezeli nie jest to skomplikowane to nie pogardze ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2015, 21:33:51 wysłana przez pietrzakacper »


Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 20, 2015, 21:35:13 »
Tak bo to jest wersja Precise specjalnie dla starszego/słabszego sprzętu. Rozumiem że działa stabilnie i że działa Skype, a co z wifi? Na pulpicie masz ikonę 'connect' po kliknięciu jej pojaiwa się wybór kilku opcji połączeń, dla wifi taka ikonka chyba druga od góry. Klikasz ją i masz do wyboru kilka opcji, wybierz Frisbee i zobacz czy w ogóle widzi jakieś urządzenie 'wlan'. Z Hardinfo podaj jakiego masz konkretnie tego Broadcoma na przykład Broadcom bcm43228 czy coś w tym stylu.

Edytuję.
1. Zainstaluj, zrestartuj i zobacz co będzie:
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pet_packages-precise/guvcview-1.5.3.pet
Jeżeli nie pomoże zajrzyj do Hardinfo i spróbuj namierzyć co to za kamerka.
2.A w ogóle system leci z twardziela? Bo może odpala cały system z pena? Nie wiem gdzie popełniłes błąd ale po kolei:
- Podział twardziela na partycje: Menu > system > Gparted
- Instalacja systemu: Menu > Settings > Puppy Installer
- Instalacja bootloadera: Menu > System > Grub4dos
Jeżeli chodzi o formatowanie partycji systemowej możesz spróbować użyć nowoczesnego systemu plików ext4, chociaż na Twoim sprzęcie lepszy może być starszy system ext2. No i podczas instalacji systemu pamiętaj żeby wybrać opcję full a nie frugal.
3. Menu > Settings > Quicksetup
4. Wybierz coś dla siebie:
http://forum.puppylinux.pl/index.php?topic=346.msg2249#msg2249
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2015, 22:11:00 wysłana przez witek_w11 »

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 20, 2015, 21:38:44 »
Zainstalowalem Precise i dziala, nawet zadnych sterow nie instalowalem zeby internet smigal ale:
1.Skype nie widzi mojej kamerki
2.Jak sprawic by system odpalal sie z gruba a nie z pena
3.Jak wlaczyc polskie znaki ?
4.Niekoniecznie potrzebuje spolszczenia ale jezeli nie jest to skomplikowane to nie pogardze ;)

Wifi dziala :)

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 20, 2015, 22:39:16 »
Zainstalowalem system i ładnie się bootuje z hdd, kamerka nadal nie dziala nawet po zainstalowaniu tego czegos i restarcie, nie dziala rowniez mikrofon. Kamera to USB 2.0 Camera (nic więcej), a mikrofon nie mam pojęcia, w hardinfo nic nie ma na jego temat.

PS: Już ci musze bardzo podziękować ponieważ mój sprzęt dostał nowe życie i naprawdę da się z niego przyjemnie korzystać, jeszcze żeby skype był w pełni funcjonalny i bedę szczęśliwy.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 20, 2015, 23:11:31 »
Więc jeżeli chodzi o dźwięk to na pasku masz ikonkę głośniczka, prawoklik na nią, wybierasz 'Pełne Okno' a następnie metodą prób i błędów zaptaszasz, podbijasz i ustawiasz wszystkie opcje tak długo aż trafisz na właściwe. Inaczej nie mogę pomóc gdyż na każdym sprzęcie jest inny zestaw dostępnych opcji.
.
Natomiast troche mnie dziwi brak obsługi kamerki. Po zainstalowaniu tego czegoś powinna się pokazać opcja 'guvcview' chyba w:
Menu > Grafika > guvcview albo Menu > Multimedia > guvcview nie pamiętam dobrze.
Jeżeli nie to uruchom konsolę i wydaj polecenie:
guvcviewZobacz co wypluje, powinno wyskoczyć okienko z komunikatem oraz w samej konsoli jakieś raporty. Jak możesz daj ten komunikat i ewentualnie to co w konsoli również.

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 20, 2015, 23:15:23 »
Dam znać jutro czy mikrofon zadziałał i postaram się ten komunikat wrzucić

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 21, 2015, 15:35:25 »
Mikrofonu nie udało mi sie dopowadzić do działania, a co do kamerki to żaden komunikat nie wyskakuje po odpaleniu guvcview a w konsoli mam to co w załączniku(sorry że tak to skopiowałem ale inaczej nie umiem)
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2015, 15:59:56 wysłana przez pietrzakacper »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 21, 2015, 18:59:31 »
Bardzo dobrze sobie poradziłeś. Żeby skopiować z konsoli zaznaczamy fragment tekstu poprzez przytrzymanie lewego przycisku myszy a następnie wklejamy do edytora poprzez jednoczesne kliknięcie prawego i lewego przycisku myszy. Odwrotnie robimy podobnie: zaznaczamy fragment kodu, dajemy kopiuj a następnie wklejamy do konsoli poprzez jednoczesny prawoklik i lewoklik.
.
Hmmm.. troche jestem w kropce gdyż z tego co wypluło w konsoli wynika raczej że kamerka powinna działać. Co prawda pluje się o brak Pulseaudio oraz serwera Jack ale to raczej nie powinno przeszkadzać w strumieniowaniu wideo. Uruchom ten guvcview z menu lub konsoli a następnie spróbuj się dostać do kamerki poprzez odtwarzacz wideo czyli klikasz na pulpicie ikonę 'odtwórz' a następnie uruchamiasz plik /dev/video0.
.
W Retrovolu czyli tam gdzie ustawiasz dźwięk są w ogóle jakieś opcje sugerujące mikrofon, coś co jest opisane jako 'mic'? Wejdź w Hardinfo i podaj nazwę urządzenia dźwiękowego.
.
Ostatecznie wrzucimy mu to Pulseaudio z Jackiem. Wejdź w PPM:
Menu > Ustawienia > Puppy pakiet manager
Następnie kliknij 'ustawienia' i dokonaj aktualizacji repozytorium. Aktualizacja jest interktywna po prostu co jakiś czas wciskasz Enter. Następnie zrestertuj PPM i w linijce dialogowej wpisz:
pulseaudio-module-jack
kliknij, sprawdź zależności a następnie zainstaluj z zależnościami. Później restart system. Wypróbuj czy cokolwiek się zmieniło, prawdopodobnie trzeba będzie wówczas dokonać reinsalacji Skype gdyz masz zainstalowaną wersję apulse, tutaj jest właściwa:
http://smokey01.com/OscarTalks/skype-4.3.0.37-pulseaudio-precise.pet

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 21, 2015, 19:59:37 »
Jak próbuje odpalić kamerka z pliku video0 to się nie odpala.

Są tam ustawienia odnośnie mikrofonu ale zdaje mi się że jedno to jest nasłuchowanie a pozostałe dwa to źródła których zmiana nic nie daje gdy nasłuchuje z mikrofonu.

Próbując zaktualizować repozytorium wyskakuje błąd:
A package information database file needs to be downloaded.
This will be downloaded from:
http://distro.ibiblio.org/quirky/Packages-puppy-squeeze-official
and will be named: Packages-puppy-squeeze-official
Press ENTER key to download, any other to skip it:

A package information database file needs to be downloaded.
This will be downloaded from:
http://distro.ibiblio.org/quirky/Packages-puppy-precise-official
and will be named: Packages-puppy-precise-official
Press ENTER key to download, any other to skip it:
mv: writing `/tmp/Packages-puppy-precise-official-backup1': No space left on device
mv: failed to extend `/tmp/Packages-puppy-precise-official-backup1': No space left on device
...success

Processing Packages-ubuntu-precise-main into a standard format...
 please wait...
ash: write error: No space left on device


Processing Packages-ubuntu-precise-universe into a standard format...
 please wait...
ash: write error: No space left on device


Processing Packages-ubuntu-precise-multiverse into a standard format...
 please wait...
ash: write error: No space left on device


Processing Packages-ubuntu-precise_updates-main into a standard format...
 please wait...
ash: write error: No space left on device


Processing Packages-ubuntu-precise_updates-universe into a standard format...
 please wait...
ash: write error: No space left on device


Processing Packages-ubuntu-precise_updates-multiverse into a standard format...
 please wait...
ash: write error: No space left on device



FINISHED
After restarting Puppy Package Manager (PPM),
it will be reading the updated database files.
Press ENTER key to exit:

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 21, 2015, 20:08:54 »
Ten błąd oznacza że nie masz miejsca na dysku ale to chyba raczej niemożliwe. Zgaduję że albo zrobiłeś sobie bardzo małą partycję systemową albo wykonałeś instalacją frugal zamiast full.

Offline pietrzakacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 21, 2015, 20:21:10 »
Bardzo możliwe że zrobiłem frugal bo nigdzie podczas instalcji nie widziałem wyboru czy frugal czy full

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalcją sterowników do karty sieciowej wlan
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 21, 2015, 20:38:14 »
Zapewne potwierdziłeś Enterem bo domyślnie jest frugal. Frugal jest dobry jeżeli chcemy zainstalować Puppiego bez dokonywania podziału dysku, na przykład na partycji zajetej przez system komercyjny Windows, również instalka na penie z której uruchomiłeś i zainstalowałeś system to jest na dobrą sprawę frugal. Jest to spowodowane tym że Puppy jest również systemem portatywnym, czyli przygotowanym do uruchamiania z pendrajwa. W Twoim konkretnym przypadku nie ma sensu uzywać frugala, proponuję żebyś zrobił format i ponowną instalację full na twardzielu.

Na razie zainstaluj sobie tylko spolszczenie bez Skype a następnie zaktualizuj repozytorium. Następnie w PPM w linijce dialogowej wpisz:
quickcam
Pojawią się 3 pliki, zainstaluj wszystkie razem z zależnościami. Quickcam to alternatywny program do kamerek. Restart system a następnie poszukaj Quickcam w menu i uruchom.

Poszukaj w hardinfo nazwy urządzenia dźwiękowego.

Wpisz w konsoli:
lsusbi daj wynik.
.
Eeee edytuję:
Wybacz mój błąd. Zupełnie zapomniałem o aplikacji pWebcam która jest zainstalowana w Precise:
Menu > Multimedia > pwebcam
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2015, 20:50:50 wysłana przez witek_w11 »