Autor Wątek: Problem z tacką + kilka innych pytań.  (Przeczytany 4692 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xoo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Problem z tacką + kilka innych pytań.
« dnia: Kwietnia 28, 2015, 23:48:15 »
Witam,

nie mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwym posiadaczem Puppiego jak na razie, gdyż jest to mój pierwszy system ze stajni linuxa, którego użytkuję od kilku dni i muszę przyznać... mam niemałe problemy. Jak wiadomo, początki są trudne, dlatego od razu przepraszam za pytania tego typu.

1) Cóż, próbowałem pobawić się designem przez Konfigurator JWM i zniknęła mi część tacki/dolnego paska odpowiadającego za pokazanie uruchomionych w tej chwili programów, aplikacji itd. Jest menu, przełącznik pulpitów, dźwięk, stan sieci, zużycie procesora, czas i na tym się wszystko kończy. Na dodatek skrócił się on o jakieś 60% do lewej strony. Próbowałem wejść w opcje (w JWM Konfiguracji) w Przyciski startowe aplikacji w tacce i zrobić Restore Previous/Master Backup, ale nie pomaga. Jest jakaś inna opcja przywrócenia tego paska lub całych ustawień fabrycznych części graficznej?
2) Instalacja flash'a. Jak to wygląda? Mam niby go zainstalowanego, ale praktycznie żadna strona go nie wykrywa. Korzystam z chromium tak nawiasem.
3) Jest w stanie ktoś polecić jakiś program do usuwania niepotrzebnych aplikacji/gier/etc.? Czy może lepiej ręcznie?

Na razie to wszystko. Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Xoo
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 28, 2015, 23:49:49 wysłana przez xoo »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 29, 2015, 10:27:52 »
Witam.

Nie piszesz jaka konkretnie wersja Puppiego a to ważne gdyż pliki konfiguracyjne oraz aplikacje do ich obsługi potrafią się różnić. Tak czy siak jest to uszkodzenie pliku /root/.jwmrc-tray a konkretnie jego sekcji 'Pager'. Najlepiej by było gdybyś odpalił instalkę z której zainstalowałeś system i podmienił ręcznie uszkodzony plik na ten który jest w instalce. Aby znaleźć plik /root/.jwmrc-tray należy kliknąć na pulpicie ikonę w lewym górnym rogu która w większości systemów Puppy otwiera katalog /root a następnie na górnym pasku narzędziowym otwartego okna kliknąć w ikonkę z wizerunkiem oka gdyż szukany plik jest ukryty. Backup nie zadziałał gdyż jest tworzony dopiero przy pierwszej zmianie pliku .jwmrc-tray a Tobie udało się go uszkodzić tak sprytnie że system nie zrobił backupu.

Jeżeli chodzi o flash:
http://www.smokey01.com/OscarTalks/flashplayer11-11.2.202.457-i386.pet
Ewentualnie jeżeli Twój komputer jest leciwy wówczas można użyć starszej wersji flashplayer10:
http://www.smokey01.com/OscarTalks/flashplayer10-10.3.183.90.pet
Inna rzecz że w przypadku Chromium może być potrzebny Pepperflash, napisz konkretnie jaki Puppy oraz jak pobrałeś Chromium.

Odinstalowujemy ręcznie gdyż manager pakietów ma być prosty i nie obciążać systemu.

Skoro to pierwszy Linux więc parę uwag. Puppy jest minidystrybucją a więc systemem nastawionym na małą zasobożerność. Wiadomo że coś za coś: albo system przeładowany masą aplikacji i konfiguratorów ale za to mocno obciążający sprzęt, albo na odwrót lekki i szybki ale z koniecznością robienia wielu rzeczy ręcznie. Jeżeli chcesz eksperymentować lepiej zrób sobie drugi taki sam system na innej partycji albo na pendrajwie wówczas zminimalizujesz prawdopodobieństwo uszkodzeń systemu którego używasz do poważniejszych celów.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2015, 10:58:33 wysłana przez witek_w11 »

Offline xoo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 29, 2015, 15:12:09 »
Witaj,

dziękuję za odpowiedź w temacie, a przede wszystkim pomoc. Wersja Puppiego to Precise 5.7.1. Co do tacki, to udało mi się ją naprawić dzięki Tobie. Podobnie z Flashem. Miałeś rację, PepperFlash zadziałał i teraz Chromium odpala wszystko ;-). Wracając do deinstalacji programów, włączam manager pakietów i co dalej?

Zainstalowałem Puppiego, gdyż właśnie zależy mi na tym, aby był jak najmniej zasobożerny. Mój sprzęt to Samsung N-150, czyli netbook. Jednordzeniowy Intel Atom, 2GB pamięci RAM i w sumie tyle. Używam go głównie do prac biurowych, przeglądania internetu oraz muzyki i okazyjnie filmów. Nie chciałem zbytnio eksperymentować, raczej tylko zmienić design tacki i okien + ew. tapetę. Taka zmiana wpłynie na jego szybkość?

Pozdrawiam,
Xoo

EDIT:
Jednak czasem z flashem jest problem. Na niektórych witrynach wyskakuje mi takie oto okno:
W tych dwóch miejscach po dwukropku na screenie często są inne wartości.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2015, 15:19:42 wysłana przez xoo »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 29, 2015, 15:43:14 »
Deinstalacji dokonujesz poprzez kliknięcie już zainstalowanego pakietu w okienku gdzie są wszystkie wymienione. W Linuksach jest tak że mamy zależności więc często nie kończy się na odinstalowniu jednego komponentu. Jak już będziesz w managerze pakietów zrób aktualizację.

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem bo eksperymentowanie to dobra droga do nauczenia się ale chodziło mi żeby błędy nie wpływały na naszą pracę, stąd propozycja odseparowania systemu do pracy i systemu do eksperymentów. No więc zmiany wyglądu wpływają ale raczej w niewielkim stopniu, chociaż na słabszych maszynach zawsze może się zdarzyć że jakiś motyw będzie kiepsko działał. Tapeta i ikony trochę zjadają ale przy 2giga nie powinno to być zauważalne. W Puppim mamy środowisko JWM w którym są dwa rodzaje motywów: gtk i jwm. Te pierwsze odpowiadają za wygląd okien a te drugie za wygląd wszystkiego poza oknami. Jeżeli chcesz pobrać motywy lub ikony to szukasz w managerze w linijce dialogowej:
jwm_theme
gtk_theme
desk_icon_theme
Trochę tego jest, więcej można znaleźć w necie.
Co do tapety wszystkie znajdują się w katalogu /usr/share/backgrounds więc możesz sobie coś ciekawego ściągnąć z sieci, wrzucić do tego katalogu a następnie ustawić jako tapetę.

Aaaaa jeżeli chodzi o ten problem z flashem skoro się powtarza to napisz jak instalowałeś Chromium i Peppera bo nie potrafię u siebie uzyskać takiego błędu.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2015, 06:34:37 wysłana przez witek_w11 »


Offline xoo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 08, 2015, 17:54:34 »
Witaj,

potem odpiszę na Twój cały post. Miałem matury i nie miałem czasu, ale dzięki za pomoc! Powiedz mi... jak rozjaśnia się matrycę w linuxie? Połączenie 'fn' + przycisku odpowiadającego za przyciemnianie/rozjaśnienie w ogóle nie działa. Masz jakiś pomysł?

Pozdrawiam,
Xoo

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 09, 2015, 05:58:41 »
Menu > Ustawienia > Xorg kreator > gamma monitora
Podbijając wszystkie 3 kolory o taką samą wartość nie zmieniasz kolorów tylko rozjaśniasz.

Offline xoo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 30, 2015, 21:46:29 »
Dzięki, działa! Po kilku godzinach mordęgi z instalacją skype'a, wreszcie mi się udało. Ba, nie było dźwięku podczas korzystaniaz programu , ale po przeczytaniu wielu tematów na forum anglojęzycznym puppiego, udało mi się jednak go skonfigurować. Pomijając dźwięk, mam ogromny problem z mikrofonem. Mogę dodać, że korzystając z mhWaveEdit, także nie słychać mojego głosu... czy to korzystając z wbudowanego już mikrofonu, czy podłączając zewnętrzny. Tak wygląda pełne okno Retrovol'a, domyślam się, że powinienem dodać wartości przy napisie 'Mic', ale to nic nie daje. Masz jakiś pomysł?

Pozdrawiam

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 30, 2015, 22:08:05 »
Oprócz 'Mic' warto zaznaczyć 'Capture' a w przypadku wbudowanych mikrofonów 'Internal Mic' w każdym razie tak mi się wydaje bo pewności nie mam. Druga rzecz ten Twój Retrovol wygląda jakoś tak skromnie, kilku opcji mu brakuje dlatego wejdź w Hardinfo, kliknij po lewej Urządzenia PCI' a następnie odczytaj nazwę urządzenia audio. Skromne opcje dostępne w Retrovolu oraz brak sukcesów w eksperymentach z udziałem mikrofonu sugerują że może chodzić o brak jakichś sterowników. Co do Skype rozumiem że wszystko oprócz mikrofonu działa, żeby coś robić dalej napisz mi jak instalowałeś i skąd pobrałeś.

Offline xoo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 30, 2015, 23:08:11 »
Zauważyłem, że zaznaczając funkcję Capture, automatycznie zaznacza się opcja Digital. Na początku to ignorowałem, ale potem dodałem wartości przy opcji Digital i mikrofon działa :-). Nie rozumiem jednak jednego. Dodając maksymalnie wartości przy funkcji Internal Mic, słychać piszczenie. Gdy zejdę kilka niżej, wszystko jest prawie w porządku. Prawie, gdyż w głośnikach wydobywa się dźwięk z zewnątrz, tzn. klikając przykładowo w touchpad, słyszę to właśnie w głośnikach. Z drugiej strony przykładowo mówiąc coś... tego już nie słychać. Ale ta funkcja nie jest dla mnie ważna, gdyż odznaczyłem ją, zostawiłem tylko Capture/Digital/Mic i resztę, a mikrofon nadal działa, więc raczej to nie ma dla mnie żadnego znaczenia.
Mam odpowiedzieć na Twoje pytania, czy już nie trzeba? W każdym razie już po raz któryś z rzędu dziękuję Ci za pomoc. Pamiętaj, że jestem Ci winien duże piwo ;-).

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Problem z tacką + kilka innych pytań.
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 30, 2015, 23:41:26 »
Być może mikrofon wchodzi w rezonans z głośniczkami stąd to buczenie, podobne zjawisko zachodzi na małych estradach podczas amatorskich występów czy innych festynów. Na piwo raczej nie zasłużyłem gdyż z tym dźwiękiem zwłaszcza w Skype to nie zawsze potrafię pomóc. Nie, no skoro mikrofon się odezwał znaczy że sterowniki w porządku.

Pozdrawiam.