Autor Wątek: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE  (Przeczytany 12862 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Witam.
Przyszła pora na Slacko Puppy 5.5 PAE.
CPU Dual Core E6750, 4 GB ram, instalacja na penie 2 GB, GF 218.
Nowy Slacko działa wręcz rewelacyjnie (ROX), szybkość, stabliność i płynność pracy w necie robi bardzo pozytywne wrażenie.
Po dołożeniu uaktualnień:
- sfs_mgr_update-0.1.pet
- trash-fix-0.1.pet
i instalacji
- nvidia-304.64-3.4.17-PAE.pet
- mswebfonts.pet
- langpack_pl-20120403.pet (język polski w systemie puppy slacko)
- firefox-19.0.2.tar.bz2 (firefox pl)
- jre-1.7u17-i586.sfs +najnowszy flash
- deadbeef-0.5.6-i686.sfs
Mam w pełni funkcjonalny i bardzo szybki system. Nie zauważyłem żadnych niedogodności, o których pisałem tutaj 2 lata wcześniej zaczynając prace z puppy linuxem (był problem czcionek i konsoli).
Jest jednak drobny problem, na rozwiązanie którego nie potrafie znaleźć skutecznego leku.
Dokładnie taki, jak w tym wątku: http://forum.puppylinux.pl/index.php/topic,236.0.html coś "zjada" mi wolne miejsce na penie.
Plik slackosave.4fs - po instalacji puppy slacko 5.5 zajmuje około 150 MB, po instalacji dodatków robi się coś koło 250MB, po tygodniu pracy już 450 MB, i z każdą chwilą wolne miejsce niekontrolowanie maleje, mimo czyszczenia cache przeglądarki. W tej chwili mam już zajęte ponad 650 MB (350 MB free z 1 GB personal storage) i dalej rośnie !
Stosuje też zalecany skrypt z wątku który podałem uprzednio, lecz miejsca ubywa z każdym włączeniem systemu, na forum angielskim nie znalazłem dobrej rady, może nie zrozumiałem, więc może tutaj ktoś zna rozwiązanie ?
Gdzie slacko "chomikuje" pliki (i jakie ?), dlaczego ciągle zmniejsza się miejsce na slackosave.4fs ?
Jak to wyczyścić ?
Czy naprawde problem istnieje od kilku lat (pamiętam go ze starszych wersji puppy) i nie ma rozwiązania ?  :(

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 29, 2013, 05:31:10 »
Witam.
Rozumiem że oprócz cache czyścisz również historię.
.
Trochę w ciemno bo korzystam tylko z instalacji full, ale najbardziej podejrzanym jest Firefox. Dokonałeś aktualizacji przy pomocy polskiej instalki. Sam tak robię ale kto wie, może się coś popitoliło dlatego, najlepiej spolszczyć przy użyciu pl.xpi.
1.Edit > Preferences > Content
Languages Choose
Dodajesz polski i podbijasz żeby znalazł się na górze. Zatwierdzasz zmiany.
2.Wchodzisz tutaj.
http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/19.0/linux-i686/xpi/
Instalujesz pl.xpi.
3.Wpisujesz w oknie adresowym (bez spacji)
about:config
w sekwencji
general useragent locale
zamieniasz en-US na pl, ponownie uruchamiasz Firefoksa i masz spolszczone jak u eksperta.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 29, 2013, 07:41:04 »
@witek_w11
Cytuj
Rozumiem że oprócz cache czyścisz również historię.
Tak, oczywiście, czyszczę wszystko w firefox, również historie.
Dzięki za odpowiedź i za link do pliku pl.xpi, dziś jeszcze przeinstaluje puppy i sprawdzę czy rzeczywiście Firefox jest winowajcą.


Offline jherka

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2013, 11:30:22 »
Proponuję zainstalować program BleachBit - ja zawsze po instalacji systemu(frugal) - pierwsze co robię instaluję ten program - jest to odpowiednik CCleaner w windowsie


Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 01, 2013, 17:49:08 »
@jherka
Coś nie mogę znaleźć dobrej paczki .pet z programem BleachBit.
Jeżeli używasz Slacko-5.5-PAE to poprosze o link do pliku.

Znalazłem _bleachbit w .pet doinstalowałem python, zależności spełnione, program się nie odpala.




« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2013, 20:13:44 wysłana przez kris55555 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 01, 2013, 19:58:36 »
Na angielskim forum coś jest.
http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=64264

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 01, 2013, 20:18:23 »
Znalazłem w podanym linku http://murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=64264 - kilka nowszych wersji, lecz żadna się nie odpala, mimo spełnienia zależności.
Dla Slacko Puppy 5.5 PAE niestety wątku z BleachBit nie znalazłem.

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 01, 2013, 20:23:59 »
A spróbuj w konsoli wydać polecenie bleachbit.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 01, 2013, 21:27:52 »
@witek_w11
Zainstalowane:
- bleachbit-0.9.3-i686
- python-2.7.3
- gtk+3-3.4.4

Konsola daje wynik po bleachbit:
# bleachbit
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/bleachbit", line 41, in <module>
    import gtk
ImportError: No module named gtk
#

Sprawdzone zależności i jest OK

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 01, 2013, 21:53:09 »
Odpaliłem Slacko5.5 więc może przestanę bzdury wypisywać i udzielę konkretnej porady  ;)
.
Zapewne brakuje Ci modułu pygtk razem z zależnościami: pycairo oraz pygobject. Ale w międzyczasie wpadłem na moduł Bleachbit z repo Slackware14, czyli systemu z którym Slacko5.5 posiada zgodność binarną, nie będzie więc problemu mieszania paczek.
http://www.slackware.org.uk/slacky/slackware-14.0/system/bleachbit/0.9.3/bleachbit-0.9.3-i686-1sl.txz
Po zainstalowaniu pojawia się w menu w kategorii System. Pythona już masz, jeszcze tylko te moduły z repo Slackware o których wspomniałem
pygtk
pycairo
pygobject
i już powinno hulać. U Ciebie Slacko5.5 działa lepiej niż u mnie bo nie mogę zmusić do współpracy Pythona. Sypie brakującymi bibliotekami.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 02, 2013, 12:45:37 »
@witek_w11
Dziękuje, po skorzystaniu z repo Slackware14 i zainstalowaniu podanych pakietów, jest OK, bleachbit uruchamia się, co prawda u mnie też coś złego dzieje się z pythonem, daje on komunikat : sprawdzanie python-2.7.4 dla brakujących wspólnych bibliotek plików...  i praktycznie wisi. Zostawiłem komuter na 2 godziny z nadzieją że sprawdzi, ale nie, po 2 godzinach na ekranie był ten sam komunikat, restart systemu na siłe, po restarcie bez komunikatu, bleachbit uruchamia się i coś tam czyści, dając dziwne komunikaty:
..."Błąd przy zapisywaniu konfiguracji pulpitu /root/Choices/ROX-Filer/PuppyPin: No space left on device..."
i
..."argument 1: <type 'exceptions.OverflowError'>: long int too long to convert
Nadpisz wolną przestrzeń dysku /root 0 "

A mam jeszcze free space 757 MB.

Wcześniej nie zauważyłem błędów w działaniu sterownika nvidia, mianowicie po załadowaniu sterownika nvidia-304.64-3.4.17-PAE w Firefoxie przy działaniu na 1 karcie, wydaje się że wszystko jest OK, ale w chwili gdy otworzymy 2 karte, to obraz z 1 karty "prześwituje" - widać jego more na drugiej karcie. Nvidia jest przydatna do oglądania materiału video, jego jakość jest zdecydowanie lepsza od jakości uzyskanej z X Server: Xorg   Driver: nouveau (Gallium 0.4 on NVA8). A żadnych efektów pulpitu nie używam, nic nie włączałem. Cóż, trzeba się z tym pogodzić i poczekać na nowy sterownik   :).

Poza tym, nowy slacko 5.5 działa dobrze, zobacze za tydzień co się będzie działo z free space, właśnie wyczyściłem, zapisałem wynik i sprawdze jak się ma sprawa zajętości - czy puppysave.4fs rośnie czy nie, jak skuteczne jest stosowanie bleachbit.

Dopisane po chwili testu:
bleachbit zadziwia mnie komunikatami:
WARNING: RAM
working space only 0MB
recommend a reboot whill
flush the RAM

System zaś pokazuje mi, że mam ponad 3.5 GB wolnej pamięci (mam 4 GB ramu), hmm...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2013, 18:15:33 wysłana przez kris55555 »

Offline witek_w11

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 03, 2013, 05:22:36 »
Ten komunikat o błędzie przy zapisywaniu to chyba z powodu awaryjnego wyłączenia kompa.
.
Odpaliłem Slacko5.5PAE żeby mieć system identyczny jak u Ciebie ale tak na prawdę to nie widzę różnic. Rozwiązałem u siebie problem niedziałającego Pythona ale to jest pakiet z oficjalnego repo.
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pet_packages-slacko14/python-2.7.3-i686-s.pet
Oprócz tych wcześniejszych modułów musiałem jeszcze doinstalować dwa następne.
http://slackbuilds.org/mirror/slackware/slackware-14.0/slackware/tcl/tcl-8.5.11-i486-1.txz
http://slackware.cs.utah.edu/pub/slackware/slackware-14.0/slackware/tcl/tk-8.5.11-i486-1.txz
I teraz gwóźdź programu. Sprawdzam zależności, wszystko ładnie pięknie, ale przy próbie odpalania Bleachbit konsola mówi że nie może znaleźć pliku lub katalogu python. Po dłuższych poszukiwaniach udało mi się ustalić że Python z oficjalnego repo nie tworzy odnośnika do samego siebie! Trzeba to zrobić samemu.

ln -s /usr/bin/python2.7 /usr/bin/python

Od tego momentu Bleachbit ładnie startuje, żadnych problemów. Jeżeli możesz zalinkuj mi Twojego Pythona2.7.4, sam nie chcę szukać bo mogę trafić na podobny ale nie ten sam pakiet. Spróbuję z nim powalczyć.
.
Jest jeszcze opcja awaryjna, mianowicie kompilator posiada swojego pokładowego Pythona (i nawet z utworzonym odnośnikiem).
http://distro.ibiblio.org/puppylinux/puppy-5.5/devx_slacko_5.5.sfs
Oczywiście doinstalowanie kompilatora tylko po to żeby odpalać Bleachbit to trochę strzelanie z armaty do muchy ale działa więc w razie czego można tak zrobić. Co do komunikatu o braku pamięci to chyba z powodu źle działającego Pythona bo u mnie przy 512 megabajtów pamięci bez problemu wykonał czyszczenie.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2013, 05:33:12 wysłana przez witek_w11 »

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Samoistnie ubywa wolne miejsce w slackosave.4fs - Slacko 5.5 PAE
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 03, 2013, 11:34:50 »
@witek_w11
Zwróciłeś mi uwagę na python-2.7.4 , to co mam to jest wersja release candidate 1, więc czym prędzej wywaliłem ja i zainstalowałem wersje (python-2.7.3), którą mi podałeś, czyli z http://distro.ibiblio.org/puppylinux/pet_packages-slacko14/python-2.7.3-i686-s.pet.
Doinstalowałem też:
http://slackbuilds.org/mirror/slackware/slackware-14.0/slackware/tcl/tcl-8.5.11-i486-1.txz
http://slackware.cs.utah.edu/pub/slackware/slackware-14.0/slackware/tcl/tk-8.5.11-i486-1.txz
Po wydaniu w konsoli polecenia: ln -s /usr/bin/python2.7 /usr/bin/python
dostaje komunikat - nic nie zostało zrobione, dowiązanie istnieje.
Wygląda, że bleachbit działa, widać że uswuwa zbędne pliki, zwalnia miejsce.
W jednym przypadku - ustawieniu w bleachbit (zakładka system - pozycja pamięć i pamięć podręczna) jak mam zaznaczone te opcje, dostaje komunikat o braku pamięci ram, ale jak wyłącze te obie pozycje to jest OK, czyli bez komunikatu o braku pamięci ram. Teraz trzeba obserwować system.
Uprzejmie dziękuje za pomoc  :), a efekty będą pewnie znane za tydzień lub za dwa tygodnie, po dłuższej pracy z bleachbit i dłuższej obserwacji slacko 5.5.
Jeszcze raz powtórze, to co napisałem wcześniej, puppy slacko 5.5 pracuje najpłynniej i najlepiej ze znanych mi wersji puppy.  :)

Problemu już nie ma.
Bleachbit zainstalowany według "recepty" podanej przez @witek_w11, skutecznie odzyskuje zajete miejsce.
Problem rozwiązany :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2013, 09:32:54 wysłana przez kris55555 »