Autor Wątek: Instalacja Puppy 5.1.1 - problem  (Przeczytany 5976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mops

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Instalacja Puppy 5.1.1 - problem
« dnia: Października 16, 2010, 19:15:19 »
Notebook Toshiba Portege 3490CT. Jest to tzw. "beznapędowiec". Zainstalowałem Puppy wer. 4.3 korzystając z "przejściówki" IDE/ATA 2,5"->3,5".  Instalacja na dysk HD (klasyczna). System działa OK. Teraz postanowiłem przejść na wersję Puppy 5.1.1. Wykonałem instalację analogicznie do instalacji wer. 4.3, a więc:
- podłączyłem dysk laptopa do komputera stacjonarnego posiadającego napęd CD
- uruchomiłem instalację na dysk HD laptopa, jako instalacja klasyczna.
- instalacja zakończyła się OK.

Jednakże po zamontowaniu dysku do laptopa - system nie zabootował się. Podejrzewam, iż powodem może być inna (nowsza) wersja Gruba w wyd. 5.1.1 i mój (mojego laptopa) BIOS sobie z nią nie radzi.

Moje pytania:
- czy jest metoda, która pozwoliłaby upgradować Puppy 4.3 do 5.1 bez instalacji nowego Gruba?
- w laptopie mama dysk 20GB, a więc mógłbym go spartycjonować na np. 2 partycje po 10GB. Jedną przeznaczyć na system, a drugą na 'user'. Czy to ma sens?
- czy, instalując na dysk HD (klasycznie) nie powinienem utworzyć stałej partycji wymiany (swap)?

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Puppy 5.1.1 - problem
« Odpowiedź #1 dnia: Października 16, 2010, 22:08:51 »
czy po starcie pojawia sie jakis meldunek. np: kernel panic ?
Jesli nie to problem polega na bledzie przy instalacji.
jezeli w ogole nie startuje to moze byc to problem wynikajacy ze sformatowania plyty.
o jaki rodzaj instalacji chodzi full czy frugal?
Cytuj
- czy jest metoda, która pozwoliłaby upgradować Puppy 4.3 do 5.1 bez instalacji nowego Gruba?
niestety nie

Cytuj
- w laptopie mama dysk 20GB, a więc mógłbym go spartycjonować na np. 2 partycje po 10GB. Jedną przeznaczyć na system, a drugą na 'user'. Czy to ma sens?
w tym przypadku nie wiele to zmieni

Cytuj
- czy, instalując na dysk HD (klasycznie) nie powinienem utworzyć stałej partycji wymiany (swap)?

puppy dziala tu troche inaczej niz inne dystrybucje linuxa. to zalezy od rodzaju instalacji. przy frugal np tworzy w czasie startu przestrzen dla swap
www.biq-shop.com
www.biq.cc

Offline mops

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Puppy 5.1.1 - problem
« Odpowiedź #2 dnia: Października 16, 2010, 22:27:34 »
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Generalnie - mam dysk (20GB), więc cały problem będzie dotyczył klasycznej instalacji (na HD, a nie frugall). Chcę mieć tylko jeden system operacyjny (Puppy).
Po zainstalowaniu wer. 5.1- po raz pierwszy, przy restarcie laptopa ekran był czarny. Nie pojawiło się menu Gruba.
Powtórzyłem instalację niższej wersji (4.3.1) - Puppy zainstalował się prawidłowo i lapek wystartował. Następnie 'nadpisałem' wersję 5.1. I chciałem być 'sprytny': żeby nie instalować nowego Gruba - oszukałem instalatora i powiedziałem: zainstaluj Gruba na pendrive (albo flopp). W tej sytuacji, przy starcie laptopa otrzymałem komunikat: 'Grub loading, please wait... Error 15'
Zaczynam mieć tylko jedną wątpliwość: w trakcie instalacji, gdy pytania dotyczyły miejsca instalacji Gruba - zawsze podawałem: 'mbr'. Może w tym jest problem?

Offline fafik

  • Moderator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 398
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Puppy 5.1.1 - problem
« Odpowiedź #3 dnia: Października 17, 2010, 13:30:11 »
Hmmmm.
Mam dosc duze watpliwosci czy jest to problem gruba. poniewaz nie zaleznie od wieku kompa to nie grub najczesciej sprawia problemy przy starcie a kernel. ja sam mam puppiego na 12 letnim laptopie w wersji 5.1.1. Musze sie jednak przyznac ze i mi zdazalo sie cos podobnego,nawet w wersjach nizszych.przewaznie ponowna instalacja pomagala.
Swoja droga  proponowal bym instalacje typu frugal- rowniez ze wzgledu na o wiele latwiejsza aktualizacje systemu w przyszlosci oraz naprawianie ewentualnych bledow.
jezeli chodzi o sprawe oszukania instalatora- to niestety nie zadziala to- jesli grub pochodzi z wersji 4.3.1. rowniez pupsave z wersji 4.3.1 nie bedzie dzialal z wersja 5.1.1. do tej pory nie byl to problem ale wersja 5.1.1 ma wiele istotnych zmian, przez co jest niekompatybilna z wieloma elementami wersji poprzednich.
Error 15  mowi po prostu o tym ze grub nie znajduje systemu zapisanego w danych gruba, czyli wersji 4.3.1.
mbr jest z reguly wersja optymalna.
www.biq-shop.com
www.biq.cc