Autor Wątek: QCad (leciutki) i DraftSight (cięższy) - projektowanie CAD - rysunki techniczne  (Przeczytany 7478 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
QCad - leciutki, bezpłatny, tworzony przez firmę RibbonSoft oraz przez społeczność, udostępniany na otwartej licencji. Proponuję korzystać z wersji 2.0.5, bo jest stuprocentowo otwarta, beztrialowa i znacznie szybsza - nawet na maszynach z małą ilością pamięci RAM (wymaga jedynie QT); wadą tej wersji jest  brak obsługi plików *.dwg (pliki programu AutoCAD).


https://yadi.sk/d/nkAkDyTndVKNL

paczka *.pet; po zainstalowaniu ikonka pojawi się w menu startowym w podkategorii Grafika

https://yadi.sk/d/HbFPXVAidVKUg

lokalizacje dla programu --> także język polski i niemiecki (można sobie to dowolnie wybierać w opcjach aplikacji)

https://yadi.sk/d/PvIU7w_GdVLDG

dodatkowe biblioteki z komponentami, np. architektonicznymi, mechanicznymi, elektrycznymi, elektronicznymi itd. itp. --> po zainstalowaniu zajmie to 77 MB (pliki zostaną automatycznie dodane do /usr/local/qcad/library i program QCad "sam" zobaczy je jak należy --> wywołujemy je poprzez View --> Views --> Library Browser // w polskiej wersji będzie to dostępne poprzez Widok --> Widoki --> Przeglądarka bibliotek)

https://yadi.sk/i/GFSoHLfPdVLJ9

ikonka pulpitowa programu QCad dla Puppy Linuksa; należy pobrać sobie na dysk i umieścić w jakimś nam wiadomym miejscu; następnie wchodzimy do katalogu /usr/local/qcad i łapiemy LEWYM klawiszem myszy plik o nazwie qcad oraz przeciągamy go i upuszczamy na obszarze Pulpitu; następnie prawoklik na pulpitowym starterze qcad --> plik 'qcad' --> określ ikonę --> otwieramy folder, w którym mamy qcad.png --> łapiemy LEWYM klawiszem myszy plik qcad.png i ciągniemy go do okienka zmiany ikony i tamże upuszczamy --> gotowe

https://yadi.sk/d/PpggPSjRdVMbT

bezpłatny niemieckojęzyczny podręcznik do programu QCad (opracowany przez społeczność i opublikowany na stronie domowej programu)

https://yadi.sk/d/2_4XAeoAdVNM6

wersja windziana tego samego programu (może się komuś przyda w celu podniesienia interoperacyjności); również użytkownicy M$ mogą skorzystać z dodatkowych bibliotek; nieco wyżej znajduje się link do pliku  instalacyjnego z bibliotekami dla Puppy Linuksa o nazwie qcad-partlibrary-2.0.5.0-1-i486.pet --> zmieniamy rozszerzenie *.pet na *.tar.gz i rozpakowujemy (np. darmowym PeaZipem);  wyodrębnione pliki z podkatalogu library przenosimy do naszego windzianego podkatalogu library (jest to podkatalog w folderze programowym, gdzie mamy zainstalowanego QCad'a) --> alternatywnie można również umieścić folder z bibliotekami w dowolnym innym miejscu na dysku i zdefiniować w opcjach QCad'a ścieżkę do bibliotek


Kilka przykładów:

Czarne, podobno lepsze dla oczów, typowo CAD-owskie tło ekranowe (domyślne)





A tu już zmieniłem na białe (w opcjach: kolor #000000, czyli czarny, zmieniłem na #ffffff, czyli biały)




Aha, dostęp do dokumentacji lokalnej (= znajdującej się na naszym dysku) --> w przegladarce internetowej wkleić adres:

file:///usr/local/qcad/doc/contents.html

(to jest w języku angielskim; zawiera obrazki)

--------------------------------------------


DraftSight - darmowy program do dwuwymiarowego (2D) komputerowego wspomagania projektowania. DraftSight jest produktem firmy Dassault Systèmes. Narzędzie to zapewnia pełną zgodność z formatem *.dwg. Interfejs programu wzorowany jest na rozwiązaniach znanych z programu AutoCAD LT. W sieci można często znaleźć schematy płytek drukowanych wzgl. schematy elektroniczne wykonane AutoCAD'em czy właśnie DraftSight'em - obie aplikacje zapisują swoje projekty w formacie *.dwg. Wystarczy więc DraftSight, aby to otworzyć.

Paczka *.pet dla Puppy Linuksa. Instalacja pochłonie 700 MB na dysku (+ 300 MB jako rozmiar  paczki *.pet):

https://yadi.sk/d/oem0q6sqdbeKA

md5: c2b8be9b47634e7a129ac1a7c02b72e7

po zainstalowaniu ikonka pojawi się w menu startowym w podkategorii Grafika; jeśli ktoś będzie miał ochotę na starter pulpitowy, to może go sobie łatwo zrobić przeciągając plik o nazwie draftsight, znajdujący się w katalogu /opt/dassault-systemes/draftsight/bin/draftsight na Pulpit (przeciągamy LEWYM klawiszem myszy); następnie prawoklik na pulpitowym starterze draftsight --> plik 'draftsight' --> określ ikonę --> otwieramy folder /opt/dassault-systemes/draftsight/mime/pixmaps/48x48/, w którym mamy plik dassault-systemes_draftsight.png --> łapiemy LEWYM klawiszem myszy tenże pliczek,  ciągniemy go do okienka zmiany ikony i tamże upuszczamy --> gotowe


Tak to śmiga na pliku *.dwg (plik zrobiony w programie AutoCAD):




Program DraftSight jest jednak trochę/bardzo mułowaty na słabszym/starożytnym sprzęcie. W razie wystąpienia problemu z odświeżaniem/ładowaniem, można zawsze skorzystać z funkcji Widok --> Przebuduj. Ta aplikacja również korzysta z QT.

Dla Puppy Linux z rodziny Precise zalecana wersja QT jest tutaj:

https://yadi.sk/d/yvK_Lvm-da8PR

md5: dcaa1ef37024303e1c6179b0d743b5f1


Miłego CAD-owania.

=============================

niniejszy post/wątek jako plik PDF: https://yadi.sk/i/CxtvhsNF3FhQ2x
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 16:20:36 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
JESZCZE JEDNA APLIKACJA, BARDZO PODOBNA DO OPISANYCH POPRZEDNIO (I W DODATKU OTWARTOŹRÓŁOWA):


https://yadi.sk/d/fsGWQrChu76pP


Ten program również wymaga QT (paczka z QT, zalecanym dla Puppy Linuksa Precise, jest już w poprzednim wpisie).

Opis z dobreprogramy.pl:

Cytuj
Program oferuje wszystkie niezbędne do projektowania narzędzia, od edycji kształtów, przez miarki i narzędzia tekstowe po możliwość przyciągania kształtów, zaawansowane funkcje powiększania widoku i ciekawe funkcje modyfikujące istniejące obiekty. Obiekty mogą być umieszczane na warstwach i grupowane. Program ma możliwość korzystania z bibliotek obiektów oraz otwierania używanych w branży plików DXF i importowania grafik rastrowych. Gotowe projekty można eksportować w formatach rastrowych lub zapisywać w formacie DXF2000 lub DXF R12, a czcionki jako LFF i CXF.

A tak to wygląda pod Puppy Linuksem:



W poniższej paczuszce znajduje się nowsza wersja z rodziny 2.x.x (inna paczka *.pet z poprzednią, starszą inkarnacją z rodziny 1.x.x:

https://yadi.sk/d/gleSxoCzu7BfH)

Paczuszka *.pet (pobrana najnowszym Quickpetem Precise) instaluje się i działa (ma nawet możliwość wyboru języka polskiego, choć spolszczenie nie jest kompletne), jednakże nie tworzy poprawnego "odpalacza" w menu startowym (przynajmniej na moim Puppy Linuksie Precise 5.6.1 wpis w menu się nie pojawia i nie potrafię tego trwale naprawić na poziomie paczki instalacyjnej, mimo że mam już jakie takie podstawowe umiejętności w generowaniu i modyfikowaniu paczek i wpisów menu). Nie jest to jednak zbyt duży mankament, bo wystarczy wejść sobie do foldera /usr/share/applications, złapać lewym klawiszem myszy plik o nazwie librecad.desktop i przeciągnąć oraz upuścić go na Pulpicie (nazwę pulpitową można również zmienić na dowolną inną z poziomu prawokliku). Alternatywnie można również skorzystać z programu PupMenu 3.1 (https://yadi.sk/d/PFs24BXvu77HH) i naprawić istniejący (jednak niepoprawny i przez to nie pojawiający się) wpis w menu poprzez przyporządkowanie nowej kategorii (np. można zdefiniować to sobie jako Vector Graphics), zapisać zmiany i pozwolić programowi PupMenu odświeżyć strukturę wpisów (trwa to do kilkunastu sekund). Od tego momentu aplikacja LibreCAD będzie miała trwały i poprawny wpis w menu startowym.

Osoby najbardziej leniwe mogą również otworzyć konsolę (= terminal), wpisać komendę librecad i walnąć w ENTER.

« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 16:16:00 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)