Autor Wątek: Instalacja Google Chrome (mega.co.nz działa!!!)  (Przeczytany 8521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asgard

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
    • Zobacz profil
    • moje repo germanistyczne
Instalacja Google Chrome (mega.co.nz działa!!!)
« dnia: Marca 02, 2013, 06:29:30 »
Od kiedy nowy hosting plików Kima Dotcoma (50 GB za darmo z silnym szyfrowaniem) zaczął działać jak należy, można już poważnie myśleć o jego wykorzystaniu także w Puppy Linux. Jest jednak mały mankament, bo www.mega.co.nz działa w pełni poprawnie tylko pod najnowszą przeglądarką Google Chrome (alternatywne Chromium nie zawsze działa "w locie" i może sprawiać mniejsze lub większe problemy). Trochę poszukałem w sieci i ... udało się. Mam od kilku dni najnowszą linuksową (z paczki *.deb) wersję Google Chrome (wersja 25.0.1364.97), na której "Mega" działa bardzo szybko i sprawnie bez zastrzeżeń ... i to na starszej ubuntuzgodnej wersji szczeniaka (Puppy Linux 520).

A tak to robimy:

1. Pobieramy aktualną paczkę *.deb zawierającą Google Chrome dla Ubuntu (i innych debianopochodnych):

http://www.google.com/intl/pl/chrome/browser/

mirror paczki, z której korzystałem:

https://yadi.sk/d/gS3qVXvodgdPL

2. Instalujemy Google Chrome. Program zostanie wrzucony do /opt/google/chrome. Na razie nie uruchomi się (bo nie zezwala na wykonanie jako root) oraz nie ma jeszcze skrótu odpalającego.

3. Zmuszamy Google Chrome do działania na koncie roota poprzez heksadecymalną podmianę parametru "geteuid" na "getppid". Robimy to dowolnym edytorem heksadecymalnym, np. GHex (właśnie z niego korzystałem). Musimy zatem otworzyć plik o nazwie chrome (73 MB) znajdujący się w /opt/google/chrome. Po otwarciu dajemy CTRL+F, aby otworzyć okienko wyszukiwania tekstowego w kodzie programu. W prawej sekcji okienka wpisujemy geteuid i zatwierdzamy, aby znaleźć właśnie to słowo w kodzie programu. Teraz już tylko wystarczy zamienić wspomniane geteuid na getppid i zapisać zmiany w pliku. Kto będzie miał problemy z zainstalowaniem/odpaleniem edytora heksadecymalnego pod Puppy Linux (co mało prawdopodobne, bo jakiś edytor heksadecymalny zawsze znajdziemy w repozytorium), może operację nadpisania binariów przeprowadzić pod jakimś analogicznym edytorem w Windows (a od biedy nawet na Puppy Linux w Wine).

Osobiście korzystałem z natywnej linuksowej wersji edytora GHex w wydaniu przenośnym (portable, dostępnym np. tutaj: https://yadi.sk/d/3FCxS_ypdgaUa --> żeby się uruchomił, należy mu z prawokliku nadać atrybut wykonalności --> UWAGA!!! Aplikacje przenośne tego typu nie działają na wszystkich dystrybucjach Puppy Linux).

4. Przeglądarka Google Chrome właściwie powinna już działać jak należy, co można łatwo sprawdzić wpisując w terminalu komendę google-chrome.

5. Dorabiamy sobie starter (z ikonką) na Pulpicie. Otwieramy folder /opt/google/chrome/ i szukamy w nim pliku google-chrome. Łapiemy go myszką (przytrzymując lewy klawisz myszy) i przeciągamy na Pulpit. Teraz wystarczy już tylko z prawokliku ustawić ikonkę (przeciągamy plik ikonki product_logo_48.png, znajdujący się także w /opt/google/chrome/ do odpowiedniego okienka zmiany ikony i zatwierdzamy).

Aha, mój szczeniak pracuje na bardzo starym komputerze z 2003 roku, na którym najnowsza wersja Flash Player'a (wersja 11) po prostu nie działa, więc korzystam z wersji 10. Może to powodować małą niedogodność w postaci natrętnego komunikatu o przestarzałej wtyczce. Aby takiego intruza się pozbyć, należy przeglądarkę Google Chromium uruchamiać z odpowiednim "parametrem-zamknijryjkiem":

google-chrome --allow-outdated-plugins
Ja dodałem taki wpis do skryptu uruchamiającego google-chrome znajdującego się w /opt/google/chrome/ i ostatnia linijka w nim u mnie wygląda tak (edytujemy to jako tekst):

exec -a "$0" "$HERE/chrome" "$@" --allow-outdated-plugins
Jeżeli pojawią się ewentualne problemy z drukowaniem stron internetowych do PDF, to proszę w opcjach wyduku Google Chrome zmienić sterownik z "puppowego" systemowego pdf_writer na pokładowy (wbudowany) "chromowy" Zapisz jako PDF.

Powyższą operację "crackowania" pliku wykonywalnego (punkt 3) będziemy musieli powtarzać po każdej aktualizacji przeglądarki, ale jak widać nie jest to procedura jakoś szczególnie trudna.

Oczywiście przedstawiona powyżej metoda instalacji Google Chrome nie jest jedyną możliwą i można sobie poeksperymentować na różne sposoby czy dodać regularny uruchamiacz z ikonką także do menu startowego. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wykonać regularną paczkę *.pet, zawierającą sckrackowany plik wykonywalny oraz poprawne wpisy dla menu startowego (osobiście mi się nie chciało). No i zawsze się może zdarzyć, że np. mega.co.nz będzie u nas działać na dostępnym w repozytorium Chromium i powyższa zabawa nie będzie konieczna.



================

niniejszy post/wątek jako plik PDF: https://yadi.sk/i/EKrwtaGu3FjNfM
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2017, 00:45:48 wysłana przez Asgard »
1.8 GHz / 1.25 GB RAM / Precise 5.6.1 full install @ HDD + spolszczenie / rox / śmiga jak błyskawica. Używam zawodowo od lat jako jedynego OS'a, dlatego zawsze z kopią zapasową wszystkich plików w / (odpalam z CD lub pędraka, 30 minut max i system odtworzony z backupa na drugiej partycji)

Offline baszek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Google Chrome (mega.co.nz działa!!!)
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 29, 2014, 12:42:10 »
Ja mam chromium Version 28.0.1500.7  - działa out of box - bez żadnych problemów.

Offline kris55555

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Google Chrome (mega.co.nz działa!!!)
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 12, 2014, 15:53:10 »
@Asgard
Kiedyś było tak rzeczywiście, że serwis MEGA działał wyłącznie z Google Chrome. To już się zmieniło.
Obecnie (od początku 2014 r) jest tak,  że akceptuje połączenia z innych przeglądarek (używam Firefoxa 25.0 w Quirky Tahr 6.04 ), serwis oferuje zainstalowanie odpowiedniej wtyczki do używanej aktualnie przeglądarki.
50 GB za free i szybkie transfery (u mnie UL=450MB/s i DL= 4.5GB/s) to bezsprzecznie świetna oferta.
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2014, 16:44:25 wysłana przez kris55555 »